KRYMSK

Szkółki Doliński są wyłącznym właścicielem licencji generalnej na terenie Polski podkładek półkarłowych pod czereśnie:
KRYMSK®5 (VSL-2) i KRYMSK®6 (LC-52).

 

Otrzymana drogą krzyżowania wiśni stepowej BS-2  z wiśnią lanesiana. L-2

Podkładka charakteryzuje się odpornością na zbite wilgotne gleby  i raka bakteryjnego. System korzeniowy znosi przemarzanie gleby do -12 stopni Celsjusza. Jest odporna na suszę, na drobną plamistość liści drzew pestkowych i nie podlega innym chorobom liści. System korzeniowy jest bardzo dobrze rozwinięty i jest wolny od guzowatości (Bacterium Tumefaciens) Obserwacja ośmioletnich drzew na tej podkładce daje pewność, że podpory nie są konieczne.

Wzrost drzew na tej podkładce jest słaby. W porównaniu do silnie rosnących drzew na czereśni ptasiej stopień skarlenia odmian szlachetnych na tej podkładce wynosi 50 – 60 %. Jednoroczne drzewa mają dużo pąków kwiatowych i bardzo wcześnie wchodzą w okres owocowania. Produktywność drzew w sadzie (wg. hodowcy) oceniana jest na 15-18 lat.

Z grupy znanych podkładek pod czereśnie charakteryzujących się podobnym stopniem skarlenia ta wydaje się być ewenementem na skalę światową. W ocenie wieloletniej można mieć nadzieję że ta podkładka będzie miała duży wpływ na rozwój karłowych sadów czereśniowych.

 

Największa kolekcja odmian czereśni w Polsce.

Posiadamy w produkcji wiele odmian czereśni  nowych i znanych od lat. Drzewka czereśni produkowane w naszym gospodarstwie sa okulizowane głownie na podkładce “Krymsk 5”

Owocujące drzewa można  zobaczyć w naszym sadzie doświadczalnym. W naszej ofercie znajdują się również jabłonie na rożnych podkładkach, podkładki wegetatywne oraz zrazy do okulizacji 

Przeczytaj artykuł